Виховна робота у ВНЗ – двосторонній процес, взаємодія вихователя і студента. Роль академнаставника полягає у спрямуванні виховної роботи в групі відповідно до побажань і ініціативи студентів та плану організації і проведення виховної роботи в університеті на рік. При плануванні виховної роботи наставники передбачають вивчення здібностей студентів кураторських груп до навчання; ставлення до обраної спеціальності та плани на майбутнє; стан навчальної дисципліни та критерії вихованості студентів; вивчають житлово-побутові умови студентів, а також приділяють належну увагу студентам-сиротам. Кафедра фізіології з основами біоетики та біобезпеки активно співпрацює із студентами, підтримуючи патріотичний дух, розвиваючи культурну сферу і звичайно виробляє у студентів любов до науки, адже як казав Леонардо да Вінчі: «Якщо запастися терпінням і проявити старання, то посіяне насіння знання неодмінно дасть добрі сходи. Навчання – корінь гіркий, так плід солодкий».
Національно-патріотичне виховання
Виховна робота на кафедрі фізіології з основами біоетики і біобезпеки проходить досить активно. Починаючи з вересня та до травня наші студенти відвідують музей-політв'язнів, проводять зустрічі з бійцями АТО, приймають участь у волонтерському русі з допомоги армії.
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну кардинально змінило життя мільйонів, включно зі студентами, які навчаються у Тернопільському національному медичному університеті. Зважаючи на унікальність ситуації, все ж виховні заходи проводилися і надалі.
Також викладачі кафедри приймали активну участь у волонтерській допомозі Збройним Силам України, біженцям і жителям інших міст України. Викладачі збирали кошти на ліки та сортували їх, плели маскувальні сітки, надсилали кошти в благодійні фонди. Також ряд викладачів кафедри приймали активну участь в заходах з підтримки України в Словаччині, Польщі, Швеції.
В новому 2024-25 навчальному році студенти кураторських груп регулярно долучаються до благодійних та волонтерських заходів, що відбувається на базі медичного університету та міста. 1 жовтня 2024 року студенти прикріплених за кафедрою груп та викладачі взяли активну участь у благодійному ярмарку з нагоди Дня захистників і захистниць України, свята Покрови Пресвятої Богородиці і Дня українського козацтва. На потреби оборонців України було зібрано 2200 гривень.
25 жовтня 2024 року студенти і викладачі кафедри взяли активну участь у Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності, який присвячений Дню української писемності та мови. Цьогоріч його авторкою стала письменниця Оксана Забужко, а читав поет та військовий Павло Вишебаба. І незважаючи на спроби агресора зірвати його проведення, учасники радіодиктанту продовжили його написання під час повітряної тривоги в сховищі навчально-наукового інституту медико-біологічних проблем.
Старша викладачка Горбань Л.І. з 203 групою стоматологічного факультету під час написання радіодиктанту національної єдності (2024 рік)
Професор Вадзюк С.Н. та студенти 213 групи медичного факультету приймають участь у радіодиктанті присвяченому Дню української писемності та мови (2024 рік)
Доцентка Ратинська О.М. разом з 206 групою стоматологічного факультету під час написання радіодиктанту національної єдності (2024 рік)
Студенти 203 групи стоматологічного факультету під час написання радіодиктанту національної єдності в сховищі (2024 рік)
Доцентка Ратинська О.М. разом з 206 групою стоматологічного факультету продовжують писати текст радіодиктанту національної єдності в сховищі (2024 рік)
Мистецькі заходи доцента кафедри Волотовської Наталії Володимирівни з 2022 року отримали благодійницький напрямок. Продовженням щорічних здобутків у вересні 2024 став переказ 5000 гривень на потреби БФ «Штаб Перемога», яким опікується доцент кафедри гістології доцент Андрій Васильович Довбуш. Це стало можливим завдяки створенню книжок для дітей.
Студенти кураторської ММ-205 групи з кураторкою Ратинською О.М. під час благодійного ярмарку (2024 рік)
Звіт про перерахунок коштів від видавництва книжок для дітей доценткою Волотовською Н.В. на потреби БФ «Штаб
Перемога», (2024 рік)
Протягом 2023-24 навчального року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки проводилась активна робота зі студентами прикріплених кураторських груп – численні заходи культурно-виховного спрямування сприяли закріпленню усвідомлення національної приналежності, розширювали знання учасників проведених заходів про визначні місця регіонів їхнього походження.
7 лютого 2024 року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки відбувся еколого-краєзнавчий захід «Звитяжне Тернопілля», де студенти кураторських груп – села Трибухівці, Вівся, Більче-Золоте, Пізнанка, познайомили учасників зібрання із історичними та сучасними пам’ятками своїх маленьких батьківщин.
У березні відбулося два заходи – «Відомий і незнаний Волинський край», де студенти розповідали про Луцьк, села Заріччя, Крупу та місто Нововолинськ, а також захід «Звитяга та краса Хмельниччини».
Підтримуючи прагнення студентства кураторських груп розповідати про місця свого походження у квітні на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки відбувся черговий захід під гаслом «Україна єдина». Того разу слово належало уродженкам Кривого Рогу, Покровська (Донецька область) та Одеси.
Підтримання традицій українського народу, якими так багата наша країна, деякою мірою освітили великодній час миром. Писанкарство, освячення паски та гаївки додали хороших спогадів у скарбничку пам’яті. А на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки у травні відбулась завершальна у весняному семестрі зустріч із кураторськими групами «Веснянки із Житомирщини та Рівненщини». Присутні почули цікаві історичні дані про села Миколаївку, Молодаво, а також про Житомир та Рівненьску область і їхніх видатних особистостей.
Вшановуючи пам'ять загиблих, з участю студентів кураторських груп на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки 27.10.2023, було проведено вечір пам’яті жертв тоталітарного режиму – «Пам'ять поколінь – розстріляне Відродження». Два наступні проведені заходи осіннього семестру були присвячені Тернопіллю – так, студенти розповідали про одне з найголовніших міст західного Поділля – Тернопіль. А наступна подія охопила доповіді на тему «Історії та символи ТНМУ». Студенти також розповідали про патрона ТННМУ І.Я. Горбачевського, а до заходу долучилась також доцент кафедри Волотовська Наталія, представивши присутнім авторську книжку «Іван Горбачевський: спроба життєпису в прозі та віршах», перевидану у 2016 р. за сприяння ректора ТНМУ Корди М.М.
Восени традиційно на кафедрі День української писемності об’єднав не лише українців усього світу, а й співробітників підрозділу та усіх студентів, що о цій порі мали заняття з фізіології.
Конференція на тему «Історії та символи ТНМУ» (2024 рік)
Вечір пам’яті жертв тоталітарного режиму – «Пам'ять поколінь – розстріляне Відродження» (2023 рік)
Еколого-краєзнавча конференція "Визначні місця Тернополя (2023 рік)
Написання радіодиктанту у День української писемності (2023 рік)
29 січня 2024 року студенти кураторських груп разом із викладачами кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки взяли участь в заході, приурочену річниці трагічної події – пам’яті героїв Крут. Ініціатором події стала бібліотека-музей «Літературне Тернопілля». Як підкреслила лекторка зустрічі, старший науковий співробітник Тернопільського обласного краєзнавчого музею Любов Левенець: «Бій під Крутами – це героїчна і водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її».
Студенти кураторських груп на вечорі-пам’яті присвяченому героям Крут (2024 рік)
Протягом 2022-23 навчального року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки проводилась активна робота зі студентами прикріплених кураторських груп – численні заходи культурно-виховного спрямування сприяли закріпленню усвідомлення національної приналежності, розширювали знання учасників проведених заходів про визначні місця регіонів їхнього походження. Особливу увагу було приділено спогадам про героїв рідного краю.
3.11 та 4.11 студенти кураторських груп відвідали Музей національно-визвольної боротьби в м. Тернопіль. На початку зустрічі присутні ознайомились із виставками, присвяченими еволюції військової справи в Україні та оглянули експозицію про видатних особистостей України, які зазнали репресій тоталітарного радянського режиму. Серед них Г. Нарбут, А. Горська, В. Стус, В. Чорновіл. Гід Ігор Войціхівський пояснив передумови виникнення широкомосштабного вторгнення в Україну, а також труднощі, з якими стикається сучасне українське суспільство, проаналізував способи протидії їм.
Студенти кураторських груп в Музеї національно-визвольної боротьби в м. Тернопіль (2022 рік)
Також викладачі кафедри приймали активну участь у волонтерській допомозі Збройним Силам України, біженцям і жителям інших міст України. За сприяння проф. Вадзюка С.Н. було організовано виготовлення в Польщі та Україні свічок для відправки у Збройні Сили. Доцент Волотовська Н.В. здійснювала благодійний продаж «Листівок свободи» та власних книжок, що дало змогу багато разів акумулювати кошти для військових потреб. Асистент Горбань Л.І. приймала участь у благодійних концертах в Львівській національній опері для збору коштів для військових однієї з бригад ЗСУ.
Партія окопних свічок, яка була направлена на фронт (2022 рік)
У весняному семестрі 2022-23 навчального року під егідою «Україна єдина» відбувся ряд еколого-краєзнавчих конференцій на наступні теми. 16 лютого 2023 року – з Рівненщина та її місця слави», 9 березня 2023 року відбувся черговий захід «Івано-Франківщина – історико-культурний і сучасний центр Галичини». 23 березня 2023 року – віртуальна мандрівка «Львівщина. Історична довідка та сучасність», а 13 квітня 2023 року відбувся захід – «Хмельницький край – гордість Поділля». 4 травня 2023 року проведено ще одну еколого-краєзнавчу зустріч «Волинська область».
Окремої уваги заслуговують віртуальні «круглі» столи. Так, 23 лютого 2023 р. відбулись літературні читання на онлайн-зустрічі «Улас Самчук – борець за національну свідомість». Цей захід відбувся в рамках Міжнародного дня рідної мови, а також з нагоди відзначення 118-ї річниці з дня народження видатного письменника.
Фрагмент доповіді Улас Самчук – борець за національну свідомість» (2023 рік)
18 травня 2023 року з нагоди Міжнародного дня вишиванки було проведено захід «Вишиванка – об’єднавчий код нації», де розглянуто особливості цього унікального візерункового символізму багатьох українських регіонів. Реалії сьогодення, в яких знаходяться учасники освітнього процесу мало кого залишають байдужим до розуміння причин ситуації, що склалась. Разом з тим, як зазначав завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н., необхідність володіння інформацією про культурні та історичні події, що відбувались в районах, де мешкають студенти, дає змогу краще пізнати й оцінити усю велич їх рідного краю, а в сукупності сприятиме зростанню рівня патріотизму та обізнаності присутніх про видатних постатей та цікаві місця конкретних регіонів України.
Фрагмент доповіді «Вишиванка – об’єднавчий код нації», яка проводилася з нагоди Міжнародного дня вишиванки (2023 рік)
Співробітники кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки дистанційно у травні 2022 року з нагоди 65-ї річниці з дня заснування Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського провели виховний захід із іноземними студентами та студентами медичного факультету кураторських груп на тему: «Історія, культура, пам’ятки архітектури та видатні медики XIX-XX ст. міста Тернополя. Історія ТНМУ ім.І.Я.Горбачевського».
Свергун Анастасія студентка 221 групи медичного факультету з доповіддю на тему «Біографія Івана Горбачевського, його життєвий шлях» (2022 рік)
Студентка 270 групи медичного факультету Чорна Тетяна доповіла про життєвий шлях фундатора кафедри фізіології професора Кованова К.В. (2022 рік)
У вересні 2021 року викладачі кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки разом із кураторськими групами 2 курсу медичного факультету, відвідали виставку присвячену медико-санітарній службі Української Повстанської Армії у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н., асистентка Лєбєдєва Т.А., краєзнавець В. Пукач та студенти 2 курсу медичного факультету на виставці присвяченій медико-санітарній службі Української Повстанської Армії (2021 рік)
17 березня 2021 року кафедра фізіології з основами біоетики та біобезпеки дистанційно організувала виховний захід із студентами кураторських груп на тему: «Історія, культура, традиції, визначні місця та система охорони здоров’я Гани».
Розпочав засідання завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. Викладачі кафедри регулярно зустрічаються зі студентами, цікавляться традиціями їх народів, ознайомлюють із звичаями. Тому й нещодавно вирішили організувати дистанційну зустріч, доповідачами якої були представники країни Гани. Завідувач кафедри також відзначив, що нещодавно був день Незалежності Гани, з чим і привітав студентів цієї країни.
Інформацію про історію, культуру, пам’ятки архітектури, видатних людей Гани англомовні студенти доповідали англійською та українською мовами.
Професорсько-викладацький склад разом із студентами кураторських груп заслухали цікаву презентацію студентки 376-ї кураторської групи Дарфоур Аманди Нани на тему «Ганна: історія, географічне походження, культура».
Гана названа «Золотим узбережжям» через велику кількість золота, географічно розташована ближче до «центру» координат Землі, ніж будь-яка країна. Цікаво також, що тут знаходиться найбільше штучне водосховище у світі за площею поверхні – озеро Вольта.
Бертранд Куку Кранксон студент 374 групи медичного факультету представив присутнім цікаву презентацію про туристичні місця Гани. Зацікавило слухачів доповідь про замок Ельміна, мечеть Ларабанга, яку вважають найдавнішою у Західній Африці, поселення Нзулезо, що збудоване виключно з палок та платформ, національний парк Какум, гору Афаджа, крокодиловий ставок Пага.
Акра, столиця Гани із презентації студентки 376 групи Дарфоур Аманди Нани на тему: «Ганна: історія, географічне походження, культура» (2021 рік)
Народні традиції із презентації студентки 374-ї групи Мічаелли Аббі на тему «Ганна: історія, географічне походження, культура» (2021 рік)
Були заслухані цікаві презентації студентки 374-ї групи Мічаелли Аббі про культуру, фестивалі та їжу Гани. Цікаво знати, що 24 мільйони жителів Гани включають шість основних етнічних груп, які діляться на 60 менших, при цьому розмовляють 52 окремими мовами та сотнями діалектів.
Хадад Ндея Мохамед, студент 374-ї групи факультету іноземних студентів, також доповнив цікаву презентацію на тему «Медичні університети в Гані».
Медичні університети та коледжі Гани із презентації студента 374 групи Хадада Ндея Мохамеда (2021 рік)
4 березня 2021 року співробітники кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки дистанційно організували виховний захід з іноземними студентами та студентами нормативного терміну навчання кураторських груп на тему «Історія, культура, пам’ятки архітектури та видатні люди Рівненської області».
Завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. представив студентів кураторських груп, які підготували цікаві презентації про історію, культуру, пам’ятки архітектури, видатних людей Рівненської області українською та англійською мовами. Оскільки подібні зібрання відбуваються досить часто, потрібно відзначити, судячи з активної аудиторії, студентам подобається дізнаватися традиції народів, представники яких навчаються в університеті, знайомлять зі звичаями українців.
Слухачів зацікавило повідомлення студентки Кіцель Олени 290-ї групи про історію виникнення міста Рівне, пам’ятки архітектури, а саме костел Св. Антонія, обласний академічний український музично-драматичний театр, краєзнавчий музей, зоопарк.
Аудиторію зацікавили представлені студентом Петрушко Родіоном 288-ї групи відеофакти про культурну спадщину міста Дубно, а саме костел Св. Яна Непомуки, Тараканівський форт, Синагогу.
«ЧаРівне неРівне місто Рівне» із презентації студентки 290 групи Кіцель Олени (2021 рік)
Культурна спадщина Рівненщини із презентації "Місто Дубно" студента 288 групи Петрушко Родіона (2021 рік)
Були заслухані цікаві презентації Жовтанюк Марії та Денищука Василя студентів 288-ї групи про Здолбунівський район Рівненської області. Донесені слухачам цікаві факти про історію міста Здолбунова. Тут знаходиться важливий залізничний вузол, багато пам’яток архітектури, а саме погруддя Степанові Бандері, меморіал пам’яті загиблим воякам УПА, музей-криївка на Гурбах, Дерманський монастир та інші.
Бадаліс Віталій студент 287-ї групи розповідав про Рівненську область, Радивилівський район, а саме цікаві історичні та архітектурні пам’ятки (Михайлівську церкву XVII ст., церкву Св. Георгія Переможця), природні заповідники (національний історико-меморіальний заповідник та ін.), місця для туризму (урочища Гайок, Козакова Яма, Козацька Переправа). Саме з Радивилівського району походило багато видатних людей, зокрема Григорій Чубай, Герман Жуковський, Микола Ледянко, Кац Семен Абрамович.Цікаво, що особливими стародавніми стравами цього району були бухти – солодкі булочки, зроблені з дріжджового тіста, макаран – домашня локшина, волок – тушковані молода кропива, лобода або листки від червоного буряка, книдлі – картопляне тісто.
Презентації студентів 288 групи Жовтанюк Марії та Денищука Василя про Здолбунівський район Рівненської області (2021 рік)
Бадаліс Віталій студент 287 групи із презентацією на тему «Історичні та архітектурні пам’ятки, природні заповідники Рівненської області, Радивилівського району» (2021 рік)
На кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки 17 лютого 2021 року відбувся виховний захід із студентами кураторських груп на тему: «Культура, традиції та визначні місця Нігерії».
Розпочав засідання завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. Він відзначив, що такі виховні заходи на кафедрі відбуваються не вперше, це вже стало традицією кафедри, вивчати історію держави, рідного краю, минуле, звідки походить рід студентів. Це своєрідний досвід, який ми переймаємо від батьків, дідів, наставників. Без інформації попередників так ніколи б і не дізналися традицій, звичаїв, культури, форм поведінки. Оскільки серед іноземних студентів кураторських груп значна частина представників нігерійської національності, тому ми і вирішили донести до студентів особливості культури, традицій та визначні місця Нігерії.Інформацію про історію, культуру, пам’ятки архітектури, видатних людей Нігерії англомовні студенти доповідали англійською та державною мовами.
Були заслухані цікаві презентації студентки 373 групи Адейоле Олуваферанмі Естер про місто Лагос в Нігерії, яке рахувалося столицею Нігерії до 1991 року. Аудиторію зацікавили представлені нею презентації про історико-географічне розташування, національні символи, свята.
Оні Оїндамола Дебора, студентка 374 групи медичного факультету також доповнювала надзвичайно цікаву презентацію на тему: «Лагос - місто де я живу», його природоохоронний центр Леккі, туристичні визначні пам‘ятки, такі як художня галерея Nike, третій материковий міст- найдовший міст в Нігерії та другий за довжиною в Африці.
Професорсько-викладацький склад разом із студентами кураторських груп заслухали цікаву презентацію студентки 373 кураторської групи Оніфаде Олуваємісі Елізабет на тему: «Нігерія - ресурси, культурні пам’ятки».
Студентка 374 групи Оні Оїндамола Дебора з презентацію на тему: «Лагос - місто де я живу» (2021 рік)
Презентація студентки 373 кураторської групи Оніфаде Олуваємісі Елізабет на тему: «Нігерія - ресурси, культурні пам’ятки» (2021 рік)
Маякі Овіезе Фавур студентка 373 групи медичного факультету представила присутнім цікаву презентацію про Штат Едо і Дельта: клімат та рослинність. Цікаво було дізнатися про культури, які ростуть у посушливий сезон в Нігерії: кукурудза, бамія, пшоно, огірок, диня, кавун. А також про культури, які вирощують у сезон дощів: маніока, арахіс, ямс, картопля, рис, пшоно.
Енамхе Емангне Марі Карен, студентка 374 групи медичного факультету доповідала з презентацією: «Нігерія – населення, відомі люди, національні свята».
Завершила виховний захід студентка 384 групи Амуго Огонна Маргарет з презентацією на тему: «Культура Нігерії». Цікаво було заслухати про етнічні групи, такі як хауси, що на півночі, ігбо - на південному сході та йоруба - південному заході; їхні популярні страви, які споживає гостинне до людей населення – різні страви з квасолі та подорожника, суп з перцю, туво на хауса, що складається із зерен сорго, пшона, рису або кукурудзи та інші.
«Нігерія – населення, відомі люди, національні свята» із презентації студентки 374 групи Енамхе Емангне Марі Карен (2021 рік)
Про етнічні групи та національні страви Нігерії з презентації студентки 384 групи Амуго Огонна Маргарет на тему: «Культура Нігерії» (2021 рік)
16 листопада 2020 року співробітники кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки провели виховний захід із студентами кураторських груп нормативного терміну навчання та англомовними групами медичних факультетів ІІ курсу на тему: «Історія, культура, пам’ятки архітектури та видатні люди Волинської області».
Розпочав засідання завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. Він відзначив, що серед студентів ІІ курсів навчаються представники інших держав, тому інформацію про історію, культуру, пам’ятки архітектури, видатних людей Волинської області україномовні студенти доповідатимуть на державній та англійських мовах. Також зазначив, що вперше такі зібрання проводяться на дистанційному рівні у зв’язку з пандемією гострої респіраторної хвороби COVID-19. Із українськими та іноземними студентами викладачі кафедри регулярно проводять бесіди, обговорюючи традиції народів, представники яких навчаються в університеті, знайомлять із звичаями українців.
Слухачів зацікавило повідомлення про історію, культуру, пам’ятки архітектури та видатних людей Камінь Каширського району з адміністративним центром містом Камінь-Каширський, історію міста, культурні пам'ятки, музей та озера, яке представила студентка 286 групи Діана Вавдіюк. Роман Вакарчук, студент 286 групи представив присутнім цікаву презентацію про "Пам'ятні місця Ковельщини" Волинської області, Ковельського району.
Озеро «Волове око» із презентації Діани Вавдіюк на конференції "Історія, культура, пам’ятки архітектури та видатні люди Волинської області» (2020 рік)
Розповідь про музей Лесі Українки із презентації Романа Вакарчука, студента 286 групи (2020 рік)
Були заслухані цікаві презентації студентки 286 гр. Наталії Вакулінської на тему: «Волинська область, Камінь-Каширський район, село Черче». Донесені слухачам цікаві факти про історію села і його храму. Володимир Ховайло студент 287 групи представив присутнім цікаву презентацію Ківерцівського національного природного парку "Цуманська пуща", про його природно-заповідні території , ландшафтний заказник “Кормин”, та загальнозоологічний заказник “Зубр” .
Презентація студентки 286 гр. Наталії Вакулінської на тему: «Волинська область, Камінь-Каширський район, село Черче» (2020 рік)
Розповідь Володимира Ховайла про Ківерцівський національний природний парк "Цуманська пуща" (2020 рік)
Змістовною була також розповідь Ярослава Свистуна із 286 групи про історію Волинської області та про унікальні Шацькі озера. Цікавими були доповіді Богдана Присяжнюка із 290 групи на тему: «Волинь моя» в якій він розповів про історію виникнення козацтва у його краях та Степанюка Ореста з 286 групи з презентацією: «Мій рідний край – Волинь» про історію і культурні пам'ятки міста Луцька.
Ярослава Свистуна презентує перлину Волинської області - Шацькі озера (2020 рік)
Розповідь Степанюка Ореста про історію і культурні пам'ятки міста Луцька (2020 рік)
1 жовтня 2019 року студенти медичного факультету, із викладачами кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, взяли участь у тематичній зустрічі з ветераном АТО, нагородженого відзнакою «Народний Герой України» Михайлом Володимировичем Морозом. Зустріч була приурочена Дню Захистника України. Його виступ супроводжувався цікавою презентацією. Студенти із захопленням слухали спогади і роздуми учасника АТО та висловили слова щирої вдячності ветерану.
10 жовтня 2019 року студенти 2 курсу медичного і стоматологічного факультетів, викладачі кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки були присутні на зустрічі з громадсько-політичним діячем, політв`язнем сталінських таборів Ігорем Олещуком.
Студенти кураторських груп і викладачі кафедри на зустрічі з Михайлом Морозом (2019 рік)
Виступ громадсько-політичного діяча і колишнього політв`язня Ігоря Олещука перед студентами стоматологічного і медичного факультету (2019 рік)
22 червня 2018 року студенти та викладачі кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки пройшли навчання загонів територіальної оборони на військовому полігоні у с. Біла. На чолі із завідувачем кафедри – професором Вадзюком Степаном Несторовичом, викладачі кафедри: доц. Ратинська О.М., ас. Татарчук Л.В., ас. Тимошів В.С. та група студентів відвідали військовий полігон. На базі центру Тернопільської окремої артилерійської бригади на полігоні у с. Біла учасники вишколу вдосконалили навики стрільби зі штатної стрілецької зброї, пройшли тактичну, тактико-спеціальну та військово-медичну підготовку. До заходу були залучені інструктори з досвідом участі в антитерористичній операції, які здійснювали навчання по обороноздатності в момент нападу, орієнтуванню в просторі і на новій місцевості, розпізнанню знешкодженню саморобних вибухових пристроїв, наданню самодопомоги і взаємодопомоги у випадку поранень чи травмувань, по будові автомата та стрільбах.
Такі заняття проводяться щомісяця почергово з різними загонами оборони Тернопільської області. Навчання такого плану дуже потрібні для дотримання алгоритму правильних дій у разі проголошення війни та захвату території, а також здійснення обороноздатності та самооборони. На військовому полігоні наприкінці вишколу викладачів та студентів пригостили «солдатською їжею». Всі учасники здобули масу позитивних емоцій та безцінний досвід.
Вишикувані групи студентів та викладачів, яка прибула на полігон у с. Біла (2018 рік)
Навчання з розпізнавання військової атрибутики проводить інструктор полігону (2018 рік)
Проведення інструктажу перед проведенням стрільби з автомата АК-74 (2018 рік)
Професор Вадзюк С.Н. і Татарчук Л.В. отримали спорядження і боєприпаси для стрільби з автомата Ак-74 (2018 рік)
12.10. 2017 року студенти кураторських груп, із викладачами кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ДВНЗ « ТДМУ імені І.Я.Горбачевського МОЗ України», взяли участь у тематичній зустрічі до Дня захисника України. Завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. виступив із вступним словом. Він відзначив, що з 2015 року в офіційному календарі з'явилося нове державне свято - День захисника́ Украї́ни, а також представив офіцерів-фронтовиків: Гулика Василя Петровича та Тарнавського Ігоря Івановича.
Завідувач кафедри проф. Вадзюк С.Н. із вступним словом (2017 рік)
Ветеран АТО – офіцер -фронтовик Гулик Василь Петрович повідомив усім присутнім про особливості гібридної війни Росії проти України, що виявляється в комплексі скоординованих інформаційних, військових та економічних заходів, яка триває без ознак наближення до завершення та про актуальність надання долікарської медичної допомоги воїнам збройних сил у зоні АТО.
Розповідь фронтовика-офіцера Гулика Василя Петровича (2017 рік)
Офіцер-фронтовик Тарнавський Ігор Івановича, розповів студентам про бойові дії у зоні АТО з його участю. Це супроводжувалося цікавою презентацією. Студенти із захопленням слухали необхідну на сьогоднішній час інформацію і висловили слова щирої вдячності ветеранам АТО.
Студентка 29 гр. Кантицька Тетяна подякувала воїнам АТО (2017 рік)
Асистент Шмата Роман Михайлович із кураторською групою 28 медичного факультету під час відвідування музею політв'язнів (2015 рік)
Інтелектуально-духовне виховання
У жовтні 2024 року студенти кураторської групи ММ-217 побували на творчій зустрічі-презентації Ганни Гайворонської, поетеси з тимчасово окупованої Кремінної, що на Луганщині. У жовтні в Центральній міській бібліотеці Ганна Андріївна презентувала присутнім нову збірку віршів «Я хочу додому» (Ганна Гайворонська – членкиня Національної спілки письменників України, нагороджена медаллю «Будівничий України», ювілейною медаллю спілки письменників України, має обласні відзнаки. Усього в доробку талановитої письменниці є 12 поетичних збірок та 2 прозові книги. Значна частина життя авторки пов’язана з Луганщиною – закінчила Кремінське медичне училище та факультет журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Свого часу у 1992 році одноосібно заснувала газету «Кам’яний брід». Маючи диплом журналіста, Ганна Гайворонська наважилась на протестувальницький крок – адже тоді вийшов закон про мови, який ускладнював функціонування української мови на східних територіях. Як результат, в Луганську українська мова була витіснена практично з усіх засобів масової інформації. І незважаючи на те, що фінансування доводилось щоразу «добиватись», літературно-мистецька газета, що виходила на восьми шпальтах, змогла тішити читачів сім років).
Мистецький захід був сповнений найтремкіших одкровень – вони хоч і подарували надію втомленим робочим тижнем присутнім, але й воскресили гострі емоції болю. Разом з тим зцілили відчуттям того, що поміж щоденних сирен, ми, виявляється, все ще можемо відчувати тугу ближнього, співпереживати долі України і вірити в завтрашній день.
Поетеса Ганна Гайворонська, письменниця Галина Навроцька, доцентка Наталія Волотовська з студентами кураторської групи під час презентації збірки віршів «Я хочу додому» (2024 рік)
Студенти кураторської групи отримують автограф поетеси Ганни Гайворонської під час презентації збірки віршів «Я хочу додому» (2024 рік)
В осінньому семестрі 2022-23 навчального року студети кураторських груп побували на кількох презентаціях представників сучасної української літератури – у бібліотеці ТНМУ на зустрічі з українською письменницею, волонтеркою Людмилою Охріменко та презентації її роману «Оскар», за який авторка отримала спеціальну відзнаку Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2021» (найкращий роман на воєнну тематику). А 3 листопада відвідали зустріч із матір'ю полеглого героя Марією Вітишин, яка у обласній науковій біліотеці презентувала книгу-сповідь «Мій син – кіборг».
9 листопада 2021 року викладачі та студенти кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки долучились до проведення Всеукраїнської акції національної єдності до Дня української писемності і мови. Учасники приймали участь в диктанті як під час очного навчання, так і під час занять в дистанційному режимі.
Студенти 2 курсу зі спеціальності «Стоматологія» на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки пишуть диктант національної єдності (2021 рік)
Доцентка кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки Ратинська О.М. разом зі студентами 1 курсу спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» онлайн пишуть диктант національної єдності (2021 рік)
9 листопада 2020 року завершився перший поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне», започаткований з нагоди Дня української писемності та мови з ініціативи професора Анатолія Вихруща. На конкурс мали можливість надсилати свої роботи як викладачі, так і студенти, при чому в необмеженій кількості. Приємно зазначити, що переможницею стала Наталія Волотовська, кандидат медичних наук, асистент кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, з її творчими роботами "Материнська пісня" та "Почуй мене".
Проректор з наукової роботи професор І.М. Кліщ та асистентка Н.В. Волотовська на презентації робіт поданих на конкурс «Мово рідна, слово рідне» (2020 рік)
В День української писемності та мови, на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано з 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть узяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
Під керівництвом та за активної участі завідувача кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, проф. Вадзюка С.Н., викладачі та студенти 9 листопада 2020 р. долучились до всеукраїнської акції з нагоди дня української писемності і приєдналися до написання ХХ ювілейного радіодиктанту національної єдності. Відрадно, що усі викладачі та студенти із задоволенням взяли участь у цій загальнодержавній акції.
Асистентка Кащак Т.В. під час написання радіодиктанту зі студентами стоматологічного факультету 204 групи (2020 рік)
Доц. Папінко І.Я. та студенти 289 групи медичного факультету під час написання радіо диктанту (2020 рік)
27 вересня 2019 року студенти медичного факультету, із викладачами кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки , взяли участь у творчій зустрічі в переддень професійного свята - Міжнародного дня бібліотек. Зустріч відбулася в бібліотеці Тернопільського національного медичного університету ім.І.Я.Горбачевського з письменницею, творчою діячкою Лесею Любарською.
Ас. Кащак Т.В. зі студентами 213, 214 груп медичного факультету та Л. Любарська з працівниками бібліотеки медичного університету (2019 рік)
Під керівництвом та за активної участі завідувача кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, проф. Вадзюка С.Н., викладачі та студенти-медики 8 листопада 2019р. долучились до Всеукраїнської акції з нагоди Дня української писемності та мови і написали радіодиктант. Відрадно, що усі студенти із задоволенням взяли участь у заході, а викладачі своїм прикладом підтримали цю, на стільки важливу, ініціативу.
Приємно, що майбутнє України в руках саме високоосвіченої, культурної молоді. Бо саме молодь – це майбутнє держави і тому сьогодні має бути вироблена чітка стратегія виховання молодого покоління, формування його світогляду. Адже Україна – це дуже гарна країна, яка має бути високорозвиненою і заслуговує на достойне майбутнє.
Проф. Вадзюк С.Н. та ас. Кащак Т.В. під час написання радіо диктанту в День української писемності та мови зі студентами-медиками 214 та 219 груп (2019 рік)
Викладачі та студенти кафедри фізіології долучились до проведення Всеукраїнської акції Дня писемності. Як відомо, згідно з Указом президента України, щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія відзначається День української писемності та мови. Вчені вважають, що саме з преподобного Нестора – літописця і починається писемна українська мова.
Написання диктанту доцентом Папінком І.Я. і групою студентів під час диктанту (2018 рік)
Доцентка Ратинська О.М. під час написання радіодиктанту зі студентами-медиками 226 групи (2018 рік)
Моральне і естетичне виховання
Кураторами груп проводяться виховні бесіди щодо культури поведінки, морального стану студентів групи, піднімаються питання щодо виникнення конфліктних ситуацій та шляхів виходу з них.
Кураторами груп проводяться виховні бесіди щодо культури поведінки, морального стану студентів групи, піднімаються питання щодо виникнення конфліктних ситуацій та шляхів виходу з них.
10 жовтня 2023 року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки відбулась зустріч із Володимиром Карим – доктором філософії з права, викладачем кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету Західноукраїнського економічного університету. Метою зустрічі стало обговорення дуже актуальної для майбутніх медиків теми – «Юридична відповідальність медичних працівників».
Учасниками вебінару стали студенти кураторських груп, а також учасники наукового гуртка і колектив кафедри. Володимир Карий наголосив, що санкції за невиконання або за порушення норми права – це прояв юридичної відповідальності, яка буває чотирьох видів. Власне, відповідальність може бути дисциплінарною, адміністративною, кримінальною чи цивільно-правовою.
Вебінар «Юридична відповідальність медичних працівників» (2023 рік)
В квітні 2022 року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки дистанційно відбувалися виховний захід із студентами кураторських груп на тему: «Нігерія – населення, відомі люди, національні свята».
Народні традиції та відомі люди із презентації студенток 367 кураторської групи Абігаіл Оламіде Фоводу та Глорії Еїтайо Аджали на тему: «Нігерія – населення, відомі люди, національні свята» (2022 рік)
Викладачі та студенти регулярно відвідують Тернопільський академічний обласний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка.
Ас. Кащак Т. В. із кураторською 106 групою стоматологічного факультету на виставі «Тарас» у Тернопільському драматичному театрі (2020 рік)
20 листопада 2018 року на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки відбувся виховний захід із студентами кураторських груп на тему: «Тернопіль – місто наших студентських років».
Розпочав засідання завідувач кафедри, професор Вадзюк С.Н. Він відзначив, що кожна освічена людина розуміє, - без історії своєї держави, рідного краю не може бути національно свідомого громадянина. Минуле – це своєрідний досвід, який ми переймаємо від батьків, дідів, наставників. Без інформації попередників так ніколи б і не дізналися традицій, звичаїв, культури, форм поведінки.
Професорсько-викладацький склад разом із студентами кураторських груп заслухали цікаву презентацію студента 105 гр. Сороківського Іллі на тему: «Історія Тернополя: визначні місця та архітектурні пам’ятки».
Завідувач кафедри, проф. Вадзюк С.Н. із вступним словом під час еколого-краєзнавчої конференції «Тернопіль – місто наших студентських років» (2018 рік)
Виступ студента 105 гр. Сороківського І. на тему: «Історія Тернополя: визначні місця та архітектурні пам’ятки» (2018 рік)
Інформативними були презентація і виступ студентки 262 гр НТН Романець Люби, яка доповіла присутнім про основні здобутки найвидатніших людей Тернополя: Я.Тарнавського, князя Острозького, родини Барвінських та ін. Студент 260 гр. Андрій Облещук представив присутнім цікаву презентацію на тему: «Історія ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України». Слухачам дуже цікаво було дізнатись про історію закладу, студентами якого вони є та історію міста, в якому навчаються.
Виступ студентки 262 гр. Романець Люби на тему: "Видатні люди Тернополя" (2018 рік)
Здоровий спосіб життя
Одне з важливих завдань суспільства – виховати фізично, морально, соціально, духовно здорову людину. Адже стан здоров’я населення України свідчить про існування реальної загрози вимирання нації. Питанню здорового способу життя викладачами кафедри приділяється особлива увага. Слід наголосити на тому, що даний аспект виховної роботи тісно переплітається із тематикою практичних занять.
1 жовтня 2023 року викладачі кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТНМУ разом зі своїми кураторськими групами долучилися до благодійної події «День здоров’я для Перемоги». Цей марафон ініційований Українським лікарським товариством у Львові та Світовою Федерацією українських лікарських товариств. Подія присвячена Міжнародному дню лікаря та Дню захисника України, яка мала на меті забезпечити низку корисних активностей, присвячених здоров’ю. Зокрема, надання можливості визначити власний серцево-судинний ризик, отримати знання зі здорового харчування та ментального здоров’я, освоїти основи долікарської допомоги, зупинки кровотеч. У програмі заходу було рекомендовано включити елементи скандинавської ходьби та теренкуру. Подібна подія була проведена в Німеччині, Словаччині та Швейцарії. Девіз таких активностей – привернення уваги до необхідності займатися фізичною культурою та робити це в задоволення. Саме так фізіологічно і з користю і потрібно підтримувати здоров’я!
Учасники благодійної події «День здоров’я для Перемоги» перед стартом (2023 рік)
Фініш учасників марафону «День здоров’я для Перемоги» перед стартом (2023 рік)
22 березня 2019 року представники ТООВЕЛ, обласної дитячої спілки «Екологічна варта», молодіжного центру «Екологічних ініціатив» та Тернопільського відділення МАН провели Круглий стіл до Всесвітнього дня води.
Член обласної спілки «Екологічна варта» Куриляк Назарій доповідає про якість питної води Тернополя (2019 рік)
Членкиня обласної спілки «Екологічна варта» Днись Софія доповідає про запаси водних ресурсів на планеті (2019 рік)
Голова Тернопільського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги, професор С.Н. Вадзюк вручив листи подяки членам обласної дитячої спілки «Екологічна варта» (2019 рік)
В грудні 2017 року студенти кураторських груп взяли активну участь у заході до Дня боротьби зі СНІДом ознайомилися з профілактикою поширення ВІЛ-інфекції під назвою "Маршрут безпеки", ініційовану Тернопільським міським центром фізичного здоров'я населення. Волонтери – студенти-медики 26 і 29 груп ІІ курсу спеціальності «Лікувальна справа» ознайомили студентів коледжу із статистикою ВІЛ-інфікованих в Україні та світі, із шляхами передачі інфекції, засобами захисту від можливого інфікування та засобами попередження небажаної вагітності.
Ознайомлення із шляхами передачі інфекції, засобами захисту від можливого інфікування та засобами небажаної вагітності (2017 рік)
За підсумками волонтерської роботи студенти-медики отримали подяки від Тернопільського міського центру фізичного здоров'я населення (2017 рік)